Gadane.pl - tysiące wygadanych ludzi!

Ogólnotematyczne forum dyskusyjne, na którym rozmawiamy o wszystkim.
Gadety, prezenty

Harry Potter

Coś dla lubiących czytać. Warto sięgnąć po dobrą książkę lub aktualną prasę, aby nie stracić kontaktu z rzeczywistością. Jeśli nie masz już co czytać - na pewno Ci pomożemy.

Harry Potter

Postprzez Noa » 2008-02-16, 13:16

Świat opanowany został przez młodocianego czarodzieja Harry'ego Pottera. No fajnie. Zastanawiam sie tylko dlaczego akurat on? Książka nie jest pisana zbyt wybitnym stylem, nudy, nudy i ciągłe błędy autorki. Miłość do Pottera nie jest niczym uzasadniona. Skąd więc ten cały szum wokół jego postaci?
Niech nikt nie mówi jak mam żyć, bo nikt za mnie nie umrze!
Noa
-#Użytkownik 40%
-#Użytkownik 40%

Re: Harry Potter

Postprzez mar-LENKA » 2008-02-16, 13:34

Heh. Może innym się podoba :) Ja szczerze wolę oglądać Harrego niż czytać! ;) kazdy kto w chodzi w"świat telewizji" po jakimś czasie go pokochają (np. tak jest z zespołami, np. TH zaśpiewał jedną piosenkę i cała (prawie) Polska ich pokochała)..
Jednym się podoba główny bohater tej książki czy filmu.. A innym gatunek filmu jaki grają ;)
Czasem myślisz, że los się do Ciebie uśmiechnął, a Ty go po prostu rozśmieszyłeś : D
mar-LENKA
-#Użytkownik 100%
-#Użytkownik 100%

Postprzez Marta_91 » 2008-03-08, 21:21

Noa napisz lepszą książkę i wtedy wytykaj błędy innym. Krytycy którzy tak ocenili Pottera chyba znają się lepiej od ciebie...
Obrazek
Marta_91
-#Moderator
-#Moderator

Postprzez Noa » 2008-03-09, 13:18

Ale w książce występuje dużo błędów rzeczowych. Na przykład Harry Potter wszedł na centaura i pogalopował... Ciekawe, że wszedł i ot tak nagle potrafi galopować... Albo chociażby leci na miotle. To facet! Dziwny sposób sobie wybrał na usadowienie się... Jak ktoś pisze książkę, to niech przynajmniej robi to porządnie!
Jest mnóstwo ludzi, którym Potter się podoba. Ja się tylko zastanawiam dlaczego?
Noa
-#Użytkownik 40%
-#Użytkownik 40%

Postprzez Marta_91 » 2008-03-09, 20:30

A przepraszam, miał latać na paralotni? A przed wejściem na centaura mógł przecież udać się na "szybki kurs wsiadania na centaura i galopowania na nim". Jakby tak każdy pisarz tłumaczył się dlaczego bohater robi tak a nie inaczej to kto by czytał takie książki...
A wiesz co to są błędy rzeczowe? Takie jak coś jest niezgodne z prawdą. Np. jakby było "Harry poszedł do matki" to byłby błąd rzeczowy, bo matka Harrego przecież nie żyła. A to że wsiadł na centaura nie jest błedem rzeczowym, byłoby gdyby autorka wcześniej napisała "Harry nie umiał jeździć na centaurze"...
Ja podziwiam autorkę ze rozplanowanie książki. Perfekcyjna robota. Zgranie elementów, trzymanie w napieciu, ale też teksty potrafiące rozbawić, jeden pamietam do dziś, jak Haryy otrzymał w spadku po Syriuszu Zgredka a ten aż się wściekał bo nie chciał mieć takiego pana, Dumbledore zamiast zwykłego "on cię nie lubi" powiedział: "Jak widzisz Harry Zgredek nie wykazuje większej checi zostania twoim sługą" Jak jeszcze podziałamy na to swoja wyobraźnia wychodzi komiczna scena. A to co nas może jeszcze fascynować w Potterze to to, że utwór opowiada o świecie magii, gdzie wszystko może być możliwe, jest to doskonałe oderwanie się od szarej codzienności, wziecie takiego głebokiego oddechu i chwila odpoczynku ;)

*jeśli w przytoczonym fragmencie ksiażki popełniłam jakieś błedy to wybaczcie, ale tą część czytałam dobre 3 lata temu :)
Obrazek
Marta_91
-#Moderator
-#Moderator

Postprzez Noa » 2008-03-09, 21:06

Tak... było kilka dobrych momentów, jednak ja uważam że są lepsze książki od Pottera. Rowling miała po prostu dobry pomysł. Co do centaura... cóż podejrzewam, że jeździ się na nim praktycznie tak samo jak na koniu (choć nigdy nie próbowałam czy dokładnie tak samo :bad: ) a Harry nigdy wcześniej nie jeździł konno. Ani kiedy mieszkał u Dursleyów ani kiedy uczył się w Hogwarcie. Ja osobiście wole Władcę Pierścieni albo chociażby Narnie - przynajmniej mają w sobie coś mądrego. A dlaczego nie przepadam za Harrym? Bo jest zły, okropny i przemądrzały. Sam bohater sprawia, że nie lubię tej serii. A co do błędów rzeczowych... może podałam zły przykład, ale już się poprawiam. O ile dobrze pamiętam "Harry Potter złapał się grzywy centaura" Czy centaur ma grzywę? :nie:

Ale przyznam się, że kiedyś byłam wielką fanką Pottera. Dlatego rozumiem wszystkich jego miłośników - chyba nie ma osoby, której kiedyś by się nie podobał. A jednak nadal nie wiem dlaczego! :D :D :D
Noa
-#Użytkownik 40%
-#Użytkownik 40%

Postprzez huj wam w czolo » 2008-03-09, 22:28

jestescie nobami :D
huj wam w czolo

Postprzez Marta_91 » 2008-03-09, 23:08

Ja podziwiam autorkę ze rozplanowanie książki. Perfekcyjna robota. Zgranie elementów, trzymanie w napieciu, ale też teksty potrafiące rozbawić, jeden pamietam do dziś, jak Haryy otrzymał w spadku po Syriuszu Zgredka a ten aż się wściekał bo nie chciał mieć takiego pana, Dumbledore zamiast zwykłego "on cię nie lubi" powiedział: "Jak widzisz Harry Zgredek nie wykazuje większej checi zostania twoim sługą" Jak jeszcze podziałamy na to swoja wyobraźnia wychodzi komiczna scena. A to co nas może jeszcze fascynować w Potterze to to, że utwór opowiada o świecie magii, gdzie wszystko może być możliwe, jest to doskonałe oderwanie się od szarej codzienności, wziecie takiego głebokiego oddechu i chwila odpoczynku

napisałam Ci dlaczego.

heh, w Narni jeżdzą na lwie a co, wcześniej też tego próbowali, są dowody?

W filmach przedstawili centaura z tak bujną czypryną, że kto wie... I kto wie jak przetłumaczył to polski tłumacz, chyba że, wybacz, czytałaś Pottera po angielsku...

P.S. co do poprzedzającego mnie gościa: pierwsze słowo w twoim nicku pisze się przez "ch"...
Obrazek
Marta_91
-#Moderator
-#Moderator

Postprzez Noa » 2008-03-10, 17:45

Aslan tłumaczył Łucji i Zuzannie jak mają na nim siąść, mówił, żeby złapały sie mocno grzywy itp. W serii Rowling, Potter po prostu wsiadł i tyle. Natomiast większość osób, które zajmują się fantastyką, czytają książki i oglądają filmy o tej tematyce, wiedzą, jak powinien wyglądać centaur. Ale faktycznie mógł to być błąd w tłumaczeniu. Co zaś się tyczy sposobu napisania książki - nie jest on tak perfekcyjny jak przekonujesz. Po śmierci Hedwigi Pottera "ogarnęła beznadziejność" i już. A przecież tyle lat byli przyjaciółmi! I jak tu mamy go lubić? Tyle jest wspaniałych, magicznych historii... być może sukces Pottera zawdzięczamy filmowi, który wypromował książkę. Przecież gdyby nie on mało kto wiedziałby o Harrym. Nie ulega jednak wątpliwości, że cała ekipa filmowa zrobiła kawał dobrej roboty. I to właśnie im autorka powinna podziękować!
Noa
-#Użytkownik 40%
-#Użytkownik 40%

Postprzez Marta_91 » 2008-03-10, 19:05

Nie, teraz to już mnie głowa boli... A jakby tobie wytłumaczyć to też już byś perfekcyjnie ujeżdżała lwy? A przecież pomysł o nakręceniu filmu przyszedł wtedy gdy książka biła rekordy popularności i tego samego sie spodziewano po filmie, inni chcieli też na Potterze zarobić. A powiem wam, że film to tylko marna kopia. Masa scen jest pominięta, albo coś jest zupełnie zmienione... Ale tak zawsze jest, bo przecież ekranizacja filmowa nigdy nie przebije tego, co może dać książka.

I nie rozumiesz, mi chodziło o warstwę konstruktywną książki, nie o charakterystykę postaci.

OK. ja już kończę tą zabawę, bo widzę że i tak nikt nie pisze...
Obrazek
Marta_91
-#Moderator
-#Moderator

Postprzez Noa » 2008-03-10, 22:19

Ja mówię tylko o roli pierwszego filmu. Poza tym w Narnii opisane było, że bały się pojechać na lwie. Za to w Potterze... cóż, może bym się nie czepiała, gdybym sama konno nie jeździła. Być może jestem przewrażliwiona, ale jak od książki tak popularnej i przynoszącej tyle zysku, jakiegoś poziomu już się wymaga, prawda? Nie twierdzę, że go wcale nie ma, bo jakiś tam poziom jest na pewno. Ale dla mnie - jako wybrednego czytelnika - nie wystarczająco dużo.
Noa
-#Użytkownik 40%
-#Użytkownik 40%

Postprzez Roberto » 2008-03-10, 22:51

Wybredny czytelnik! też mi coś nie czegoś takiego! jest czytelnik nmie lubiący danej książki czy serii książek. Harremu trochę brakuje nie powiem. Osobiście uważam z anjleprzą serię Dziedzictwo Chritophera Paoliniego.
Roberto

Postprzez Marta_91 » 2008-03-10, 23:02

Kurka, w ten sposób mozna by się było wszystkiego czepiac. Wszystkiego.
Obrazek
Marta_91
-#Moderator
-#Moderator

Postprzez Noa » 2008-03-11, 19:46

Roberto ... ja po prostu wymagam....
Noa
-#Użytkownik 40%
-#Użytkownik 40%

Postprzez mar-LENKA » 2008-03-12, 12:15

Ja się nie udzielam, bo tylko 1 raz oglądałam Harrego ;p
Czasem myślisz, że los się do Ciebie uśmiechnął, a Ty go po prostu rozśmieszyłeś : D
mar-LENKA
-#Użytkownik 100%
-#Użytkownik 100%

Następna strona

Powrót do Prasa, Książka